Pieczarki to zdecydowanie najpopularniejsze grzyby w naszym kraju, które spotkamy w praktycznie każdym sklepie oferującym owoce oraz warzywa, czy też w sklepach wielkopowierzchniowych. Trafiają one do wielu różnych dań i sosów. Nie mogłyby jednak powstać bez centrali klimatyzacyjnych do pieczarkarni. Co to za urządzenia i jak pomagają w uprawie pieczarek?
Centrale klimatyzacyjne do pieczarkarni i inne urządzenia, które tam spotkamy
Obecnie produkcja pieczarek jest prostsza niż kiedykolwiek. Wymaga ona przede wszystkim specjalistycznego sprzętu takiego jak centrale klimatyzacyjne do pieczarkarni, lecz poza tym jej koszty są niewielkie, a zyski dość spore, gdyż pieczarki zbiera się nawet co 6 tygodni. Same centrale klimatyzacyjne to jednak nie jedyne urządzenia, które spotkamy w pieczarkarni.
Oprócz centrali klimatyzacyjnych spotkamy też systemy nawadniania pieczarkarni, czy też różnego rodzaju systemy zarządzające, których celem jest obsługa wszystkich urządzeń w pieczarkarni tak, by pracowały one w sposób umożliwiający jak najbardziej wydajne hodowanie pieczarek.
Po co stosuje się centrale klimatyzacyjne do pieczarkarni?
Uprawa pieczarek w pieczarkarni wymaga stworzenia odpowiednich warunków, w których te grzyby mogą właściwie rosnąć. Mowa tu na przykład o odpowiedniej temperaturze. Dzięki centralom klimatyzacyjnym, które są połączone z systemami kanałów wentylacyjnych możliwe jest utrzymanie właściwej temperatury w pieczarkarni. Dzięki temu te jadalne grzyby mają idealne warunki do wzrostu. Temperatura ta wynosi 25 stopni podczas rozrostu grzybni, a od 13 do 16 stopni Celsjusza, gdy dochodzi do wzrostu owocników.
Podobne zadania mają również inne urządzenia spotykane w pieczarkarniach. Mają one na celu optymalizację pracy oraz warunków panujących w pieczarkarni. W ten sposób te grzyby mają zawsze idealne warunki do wzrostu, a ich zbiory oraz sortowanie są niezwykle proste i sprawne, gdyż w tym celu również nierzadko stosuje się specjalne urządzenia oraz maszyny.