Bulion, znany także pod nazwą rosołu, towarzyszy ludzkości od tak dawna, że trudno wyobrazić sobie kuchnię bez tego dania. Można nie tylko wykorzystać go jako gotowe danie z makaronem, ale na jego podstawie przyrządzić wiele innych zup, gulaszów czy sosów. Co więcej, można go przygotować na różne sposoby. Największym powodzeniem cieszy się bulion warzywny. Do jakich potraw się sprawdzi? Podpowiadamy.
Gotowy wywar warzywny – co to jest?
Gotowy wywar warzywny w najprostszej postaci jest długo gotowanym wywarem z kości i wody. Można więc powiedzieć, że często służy jako pomysł na wykorzystanie resztek produktów z lodówki, bo w ich doborze panuje dosyć szeroka dowolność. Trudno sobie jednak wyobrazić bulion bez marchewki, pietruszki, pora bądź selera. Równie dobrze można do niego jednak dodać seler naciowy, paprykę, kapustę, pieczarki czy suszone grzyby. Wegetarianie będą zdecydowanie bardziej zadowoleni z bulionu warzywnego.
Warto sięgać po taki wywar jak najczęściej, ponieważ nie brakuje w nim wartościowych substancji odżywczych, które przedostają się do niego z warzyw. Jest polecany szczególnie przy przeziębieniu, jako danie niezwykle rozgrzewające i wzmacniające oraz przy problemach z żołądkiem jako danie lekkostrawne. Warto także wspomnień, że bulion gotowany z dodatkiem kości i chrząstek zawiera kolagen, który jest niezbędny do zdrowego wyglądu skóry.
Jak ugotować wywar warzywny?
Jest to propozycja dla osób, które nie jadają mięsa. Bulion warzywny można serwować jako danie z makaronem, na wzór tradycyjnego rosołu, lub też podawać z pierożkami czy kluskami. Można także zamrozić i potraktować jako gotową bazę do zup, sosów i innych potraw. Do jego przygotowania będą potrzebne nam warzywa, takie jak duże marchewki, pietruszki, seler czy por. Do smaku doprawiamy go liśćmi laurowymi, zielem angielskim, czarnym pieprzem, natką pietruszki oraz gałązkami lubczyku.
Wszystkie warzywa należy uprzednio umyć i pokroić na mniejsze kawałki. Wszystko zalać wodą i doprawić do smaku. Cały bulion powinien gotować się około trzech godzin na wolnym ogniu i pod przykryciem. Po ugotowaniu warto jest odsączyć wywar przez sitko, aby płyn był jasny i klarowny. Naturalny bulion wołowy gotuje się w podobny sposób, tylko dodaje się do niego różnego rodzaju kawałki mięsa.